Octavian Berceanu, activist de mediu propus de USR, a fost numit șef al Gărzii Naționale de Mediu

Activistul de mediu Octavian Berceanu, propus de USR, a fost numit în funcţia de comisar general, cu rang de secretar de stat, al Gărzii Naţionale de Mediu, printr-o decizie a premierului Florin Cîţu publicată, joi, în Monitorul Oficial.
Octavian Berceanu, inginer silvic, a fost consilier general în CGMB București în precedentul mandat și consilier pe probleme de Mediu în Senat. El este cunoscut pentru campaniile publice împotriva depozitelor ilegale de deșeuri.
Garda Națională de Mediu este o instituție-cheie în statul român, având atribuțiile de verificare și sancționare a încălcării legislației de mediu. Instituția a fost deseori criticată pentru incapacitatea de a stopa fenomenul depozitării și distrugerii ilegale de deșeuri.
Pe InfoMoldova.Ro poți publica comunicate de presă, articole și advertoriale cu un link direct către compania ta, astfel poți informa urmăritorii și viitorii clienți despre tot ce este nou în afacere sau în cadrul organizației pe care o reprezentați.
Contactați-ne: infodinmoldova@gmail.com






