Bacău, al șaptelea județ în care purtarea măștii devine obligatorie

Măștile de protecție vor fi purtate în mod obligatoriu începând cu data de marți, 7 aprilie și în județul Bacău, acolo unde Prefectura municipiului Bacău a luat această măsură, la indicațiile șefului Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat.
Potrivit anunțului făcut de Prefectura Bacău, se pot folosi eșarfe, măști din pânză sau orice alte tipuri de protecție care să acopere nasul și gura. Acestea trebuie spălate și călcate după fiecare folosire, pentru a asigura o protecție sporită.
„Este o decizie prin care limităm răspândirea comunitară a noului tip de coronavirus, în caz de tuse sau strănut. Ne protejăm și pe noi, și pe cei din jurul nostru. În cazul în care o persoană aflată într-un spațiu public este infectată, dar nu prezintă simptome, purtarea unui mijloc de protecție reduce riscul răspândirii”, a precizat prefectul Liviu Miroșeanu.
Pe lângă Bacău, alte șase județe au decis purtarea obligatorie a măștilor, respectiv Galați, Iași, Vaslui, Maramureș, Suceava și orașul Simeria din județul Hunedoara.
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), Raed Arafat, spune că autorităţile au început să recomande purtatul măştii sau al altor forme de material de protecţie pentru nas şi gură, în spaţiile publice, întrucât dovezile recente arată că acest comportament poate reduce răspândirea virusului care cauzează COVID-19 în comunitate, potrivit News.ro.






