Concediile medicale, la control. Ce amenzi riscă angajații în caz de nereguli

Concediile medicale, la control. După ce anul trecut mai mulţi români au stat acasă, acum autorităţile îi vor monitoriza mai atent pe cei care apelează la medici. Vor să vadă dacă aceştia chiar au nevoie de concediu sau vor doar să fugă de muncă. Vizaţi nu sunt doar angajaţii, ci şi patronii, dar şi medicii care prescriu concediile. În cazul în care se descoperă nereguli, amenzile ajung la zeci de mii de lei.
Angajații care iau concediu medical nejustificat riscă amenzi de 2.000 de lei
Guvernul a adoptat recent o ordonanţă care măreşte sancţiunile pentru concedii medicale luate nejustificat. Pentru angajaţi amenzile ajung la 2.000 de lei. Şi patronii pot primi sancţiuni de până la 6.000 de lei dacă nu plătesc corect sau la timp concediul medical. Amenzile pentru medici urcă până la 11.000 de lei.
Daciana Toma, medic de familie: Mi se pare jignitor. Vom avea rețineri în a elibera concedii medicale, pentru că astfel de controale nu pornesc de la premisa de a aprecia actul medical, ci e a verifică în ce măsură e respectată partea birocratică.
Modificări sunt şi în ceea ce privește carantina la întoarcerea din zone de risc. Dacă înainte statul plătea cele 14 zile de carantină, acum va mai da bani doar pentru 5 zile.
Adrian Arhire, CEO companie: Ce cred că ar fi bine pentru companii și pentru angajați, la finalul celor cinci zile să se finalizeze cu un test Covid și în funcție de acesta angajatul să poată să se întoarcă la muncă.
Regulile intră în vigoare de la 1 august, dată până la care ar trebui să apară şi normele de aplicare.
Sursă: observatornews.ro
Guvernul a adoptat majorarea alocațiilor la 243 de lei de la 1 ianuarie 2022






