Gălățenii, îndemnați să colecteze selectiv deșeurile

Începând cu 2 noiembrie, va începe campania de colectare selectivă a deșeurilor în zonele de case. Astfel, gălățenii vor primi câte doi saci de culori diferite pentru colectarea plasticului, metalului, hârtiei și cartonului.
„Stă în puterea fiecăruia dintre noi să protejăm mediul. De aceea, săptămâna viitoare dăm startul acțiunii de colectare selectivă a deșeurilor în zonele de case. Practic, gălățenii care locuiesc la case vor primi doi saci: unul va fi galben pentru deșeurile din plastic și metal, iar celălalt va fi albastru pentru hârtie și carton”, a transmis Ionuț Pucheanu, primarul municipiului Galați.
Deșeurile vor fi preluate de echipele Ecosal Galați și transportate la stația de sortare pentru a fi reciclate.
Sursa foto: Facebook Ionuț Pucheanu





