Statul Fiji nu mai are niciun caz activ de Covid-19

Vineri, 5 iunie, prim-ministrul din Fiji, Voreqe „Frank” Bainimarama, a declarat că, la momentul actual, nu mai există niciun caz activ de Covid-19 în statul insular, informează DPA.
„Deşi numărul testărilor a crescut în fiecare zi, au trecut 45 de zile de când am înregistrat ultimul caz. Fără să înregistrăm decese, rata noastră de însănătoşire este de 100%” , a scris prim-ministrul Bainimarama într-un mesaj publicat pe Twitter.
„E vorba despre rugăciuni care au fost ascultate, muncă asiduă şi afirmarea ştiinţei!”, a adăugat acelaşi politician.
Fiji a avut 18 cazuri confirmate de COVID-19 după ce primul pacient a fost testat pozitiv pe 19 martie. Această ţară insulară, cu o populaţie de peste 900.000 de locuitori, a înregistrat ultimul caz de infectare cu noul coronavirus pe 21 aprilie.
Puţin mai devreme, ministrul Sănătăţii din Fiji, Ifereimi Waqainabete, a dezvăluit că ultimii trei pacienţi cu COVID-19, inclusiv o fată de 12 ani, au fost declaraţi vindecaţi vineri dimineaţă.
Fiji este una dintre puţinele ţări din regiunea Oceanului Pacific care au avut cazuri confirmate de COVID-19, spre deosebire de o serie de state insulare învecinate, precum Tonga, Samoa şi Vanuatu.






