PSD a depus la Senat moțiunea simplă „O Românie în agonie cu Năsui la Economie”

Social-democraţii au depus miercuri, la Senat, moţiunea simplă împotriva ministrului Economiei, intitulată „O Românie în agonie cu Năsui la Economie”, transmite Agerpres.
Senatorul PSD Lucian Romaşcanu a anunţat, în plenul Senatului, depunerea moţiunii simple.
„Conform articolului 66 din Regulamentul Senatului, subsemnaţii, membri ai Grupului parlamentar al Partidului Social Democrat, vă înaintăm o moţiune simplă cu titlul ‘O Românie în agonie cu Năsui la economie’, adresată ministrului Economiei, Claudiu Năsui”, a precizat Romaşcanu.
Moțiunea va fi dezbătută marţea viitoare, în plenul Senatului, de la ora 16,00, a anunţat preşedintele Camerei superioare, Anca Dragu.
Votarea moţiunii va avea loc, tot marţi, în sesiunea de vot final de la ora 17,00.
De altfel, după cum declara preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, decizia de a depune o moţiune împotriva ministrului Economiei a fost luată în Biroul Politic Naţional al formaţiunii. „Motivele – blocarea măsurii 3, fonduri europene, 478 de milioane de euro în acest moment blocate din cauza faptului că domnul ministru a găsit de cuviinţă să îşi facă un cont de administrator în procedura de selectare a companiilor”, a susţinut Ciolacu.





