Premierul spaniol solicită o dezbatere privind tratarea COVID-19 ca fiind endemică

Prim-ministrul spaniol Pedro Sánchez spune că, pe fondul scăderii ratei de letalitate pentru COVID-19, Spania vrea ca oficialii europeni să ia în considerare dacă să treacă de la urmărirea detaliată pe care pandemia le-a cerut-o până acum la un sistem de monitorizare asemănător gripei.
Schimbarea ar însemna tratarea COVID-19 ca o „boală endemică” mai degrabă decât o pandemie, a spus Sánchez luni, adăugând că decesele ca proporție a cazurilor înregistrate au scăzut dramatic de la debutul inițial al pandemiei.
„Cred că avem condițiile pentru ca, cu precauție, încet, să deschidem dezbaterea la nivel tehnic și la nivelul profesioniștilor din domeniul sănătății, dar și la nivel european, să începem evaluarea evoluției acestei boli cu parametri diferiți față de cei de până acum”, a declarat Sánchez la radio Cadena SER.
Prim-ministrul a confirmat un raport al principalului ziar din țară, El País, conform căruia, conform căruia fiecare nouă infecție nu va trebui înregistrată și că persoanele cu simptome nu vor fi neapărat testate, dar continua sa primeasca tratament.
El País a spus că planul ar fi ca o rețea de instituții medicale alese cu atenție și profesioniști să raporteze, într-un sistem asemănător unui sondaj similar cu cel folosit în Europa pentru urmărirea gripei, evoluția focarelor de COVID-19 – ceea ce din punct de vedere tehnic se numește „supraveghere santinelă” mai degrabă decât metoda actuală de „supraveghere universală”.
Ministrul Sănătăţii, Carolina Darias, a discutat propunerea cu unii dintre omologii săi din Uniunea Europeană, a spus Sánchez fără a detalia.
Premierul a mai anunțat că Spania achiziționează luna aceasta 344.000 de pastile dintr-un medicament antiviral COVID-19 dezvoltat de gigantul farmaceutic american Pfizer.
În ciuda lansării cu succes a vaccinării, Spania se confruntă cu o creștere fără precedent a infecțiilor cu coronavirus.
Aproximativ 8 milioane de elevi de nivel primar și gimnazial reiau cursurile, după o lungă pauză de Crăciun și Anul Nou. Autoritățile au scurtat perioadele de izolare și au înlăturat cerințele de carantină a sălilor de clasă întregi atunci când au loc focare, pentru a evita întreruperi majore în școli.
Sursa: clickondetroit.com






